Konut Projelerinde Mortgage Kredisi ve Bankaların Önemi

aaaa

Konut projelerinde her şirket yaptığı yapılar ve farklılıklarla ön plana çıkmaya çalışırken konu ödeme kısmına geldiğinde iş müşteriyi cezbedecek koşullar sunmaya kalıyor. Şirketler vade farksız uzun ödeme planlarını müşterinin önüne koyarken, bankalar ise mortgage kredisinde sundukları faiz oranları ve farklı seçeneklerle müşteriyi kaçırmama derdindeler.

İçinde bulunduğum proje satışlarında müşteri için projenin genel ve daire özelliklerinin yanı sıra esas kilit noktanın ödeme seçenekleri olduğunu çok defa gözlemledim. Niyeti ciddi, daire ihtiyacı olan insanları bir kenara ayırırsak kararsız ve satış işlemini farklı boyuta taşımak satıcının yetisine kalmış durumlarda müşterinin aklını cazip ödeme seçenekleriyle çelmek mümkün. Bunun için firmaların satış danışmanlarının ekonomiye hakim olmaları, güncel piyasa durumlarını müşteriye pozitif anlamda yansıtmaları kritik bir nokta.

İnşaat şirketleri projelerini satarlarken kredi kullanımı için anlaşmalı oldukları bankalar ile dirsek temasında olmalılar. Özellikle bankadaki konut kredisi uzmanları ile satışa çıkmadan yapacakları toplantılar ve geliştirecekleri stratejiler, ilerleyen safhalarda satışa yönelik olumlu hamleler olarak hissedilecektir. Bankaların projeye ve müşteriye yakınlığı, ilgisi müşterinin gözünde şirketin güven puanını bir tık daha yukarı taşımasına vesile olur.

Büyük projelerde bankaların mortgage kredisi için müşterilere sundukları faiz oranları banka tercihi konusunda başlarda etkili olarak gözükse de, ikinci kısımda farklı ödeme alternatifleri müşterinin tam olarak ihtiyacını karşılayan şıktır. Bunu örneklendirmek gerekirse; A bankasının 120 aylık faiz oranı 0,86 iken, B bankasının faiz oranı ise 0,93 olsun. Müşteriler bu faiz oranlarına bakarak A bankasına yönelecekleri sırada B bankası ortaya koyduğu ikinci bir seçenekle olayı kendi lehine çevirme şansına sahip olabilir. Kirada oturan bir müşteri projeden ev almak istediğinde hem kira ödemesi, hem de kredi ödemesi aile bütçesine büyük bir yük olacağından müşteri faiz oranı düşük A bankası yerine, projeye taşınınca başlayacak kredi ödemesini sunan yüksek faizli B bankasını kendine çok daha yakın bulacaktır.

Verdiğim örneğe benzer bir çok durumu satışlarımızda yaşadık ve farklı şekillerde yaşamaya devam ediyoruz. Her sektörde olduğu gibi rekabetin üst seviyelerde yaşandığı bankacılık sisteminde inovasyon ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen bankalar müşteri tarafından kendilerine daha yakın bulunuyorlar. İnşaat şirketlerinin yetkilileri konutları için kredi anlaşması yapacakları bankaların müşteriye olan ilgilerini ve farklı seçeneklerini iyi analiz etmeliler. Bu önemli ayrıntı satış kapatmada ve satışları arttırmada önemli bir faktör olmaya devam edecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: