Proje Satış Ofislerinin Önemi

tumblr_inline_nlggtbtIvf1sz7r4y_500

Günümüz inşaat sektörü, teknolojinin de etkisiyle akıl almaz mimari tasarımlarıyla göz kamaştıran bir noktaya geldi. Konut sektöründe orta gelir düzeyine hitap eden inşaat şirketleri gözlerini daha pahalı metrekareli projelere diktiler. Bunun sonucunda lüks daire fiyatlarındaki artış ve beklenti müşterinin aklına görsel olarak kazınmaya çalışılıyor.

Toplu konut projeleri arttıkça şirketlerin ortaya koyacakları inovasyon ve hizmet şıkları gittikçe önem kazanacak. İnşaat sektörü zorlu rekabetlerin yaşandığı bir alan, bu yüzden müşterinin aklında yer etmek oldukça önemli, Yaptığınız inşaatın kalitesi ve yaşanabilirliği kadar bunu nasıl ve ne şekilde pazarladığınızda sizin farkındalık yaratan firmalar arasına girmenizi kolaylaştıracak bir etken.

Firmalar yeni projelerini basına ve dolayısıyla müşterilere sunarken artık en dikkat ettikleri bir başka olay satış ofislerinin şıklıkları ve gelenlere iyi hizmet verebiliyor olmaları. Müşterinin firma hakkında ilk izlenimlerini toplayacağı yer olan satış ofisleri en az inşaat mimarisine verilen önem kadar değerlidir. Kullanılan malzeme kalitesi ve mobilya seçimlerindeki renk uyumu oraya gelen insanların satın alma yetkilerini harekete geçirecek şekilde seçilmelidir. Bunun için de bu işin profesyonellerinden destek alınmalı, inşaatı düşünülen konsepte uygun bir ofis ortaya çıkarılmalıdır.

Satış ofisinin mimarisi kadar içeri girenlerin karşılaşacakları pozitif hava ve duygularına hitap edecek satış personeli bu işin kilit noktası durumundadır. Öncelikle görsel açıdan yeterli düzeyde olması gereken satış ekibinin, bilgi ve birikim açısından da yeterlilik testlerini geçmiş olmaları gerekir. Ben kendi yönettiğim projelerde, projenin büyüklüğüne ve pazarlama alanına göre 2 ile 4 kişilik satış ekibinin ofis içinde yer almasının uygun olacağı görüşündeyim.

Satış ekibini oluştururken mutlaka kadın ve erkek oranının birbirine yakın olmasına dikkat edilmeli, çalışanlar arasında belli bir resmiyetin oluşturulmasına önem verilmelidir. Bu konuda en büyük görev proje satış müdürüne düşmektedir. Satış ofisinin ve ekibinin idare edilmesi ve yönetilmesinden, ekibin alacağı eğitimlere kadar tüm sorumluluk satış müdürünün üzerinde olmalı.

Proje Satış Müdürü içinde bulunduğu şirketin tüm birimlerini ve şirket kurallarını iyi bilen ve uyum sağlamış biri olmalı. Bunu sonucunda şirketin prensiplerine göre oluşturulacak ekibi, bunları göz önüne alarak seçip, projenin satışı tamamlanana kadar aynı ekiple yola devam etmelidir.

Maddi olarak büyük projelerin içinde yer alan satış ekibinin maaş+prim sistemi son derece iyi düşünülüp, motivasyon odaklı olmalıdır. Unutmamalıyız ki, bir satıcının en büyük şevk kaynağı alacağı primin yükse yüzde de olmasıdır. Bunun için ekibi oluştururken kimsenin kafasının içinde soru işaretleri bırakmamaya özen gösterip, her konuyu netleştirmeliyiz.

Satış ve pazarlama birimleri her şirketin can damarı konumuna gelmişken özellikle inşaat şirketlerinin bu konuda profesyonel yardım almaları kaçınılmaz bir durumdur. Bunun için “proje satış” durumu her bölümüyle ayrıntı ve bilgi isteyen, şirketlerin üzerinde durmaları gereken önemli bir birimdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: